פרס יוקנעם ירוקה

יוקנעם ירוקה בפעם הרביעית

עיריית יקנעם קיבלה את אות הרשות הירוקה לשנת  2020. יקנעם הוכתרה לאחת מעשר הרשויות הכי ירוקות באר.

ביוקנעם שומרים על הירוק, שומרים על שטחים ירוקים: ביקנעם ממשיכים לחשוב ירוק, לשמור על הירוק, ולחנך לקיימות ולסביבה, ובטקס מרכזי שהתקיים בבנייני האומה בירושלים זכתה העירייה בתחרות Green Ten – הרשויות הירוקות, והוכתרה לרשות ירוקה ולאחת מעשר ערים ירוקות בישראל לשנת 2020.

במסגרת התחרות נבחנה  יוקנעם בשורה של מדדים, וביניהם ערים מובילות אקלים,  בנייה ירוקה, גגות סולאריים, הנהגה ירוקה ושיעורי קיימות, חינוך סביבתי, גינה קהילתית, יער קהילתי ועוד.

בנושא ערים מובילות אקלים נמצא שעיריית יקנעם הצטרפה למיזם Clima-Med וחתמה על אמנת ראשי ערים לאקלים ואנרגיה במזרח התיכון להתמודדות עם שינויי האקלים. כחלק מהמיזם מקדמת העירייה תכנית אב עירונית להתמודדות עם משבר האקלים, תוך הצבת יעדים עירוניים, השתלבות במדיניות אזורית ושיתופי פעולה עם ישובים נוספים ועם האיחוד האירופי.

בנושא גגות סולאריים נמצא שהעירייה מקדמת שימוש באנרגיית השמש לשימוש עצמי. חלק מגגות המבנים הציבוריים בעיר מכוסים בפנלים פוטו-וולטאים. בנוסף לכך מעודדת העירייה את העסקים לשימוש באנרגיית השמש והצבת פאנלים סולאריים. בנושא בנייה ירוקה נמצא שהעירייה דאגה דרך היחידה הסביבתית למסמך הנחיות לניהול אתר בנייה, תשתית, חומרי בנייה ופסולת בניין. המסמך מחייב את הקבלנים הבונים בעיר לשימור הסביבה והקיימות תוך מניעת מפגעים סביבתיים. עיריית יקנעם שמה דגש רב על החינוך הסביבתי וחינוך לקיימות. כפועל יוצא מכך מתקיימת פעילות במטרה להעניק חינוך סביבתי איכותי לכל שכבות הקהילה, החל מהחינוך לגיל הרך בגנים, דרך בתי הספר והחינוך הבלתי פורמאלי. בתי ספר וגני ילדים עוברים תהליכי הסמכה לירוקים וירוקים מתמידים ומלמדים בהם את העקרונות המנחים, ואלו כוללים למידה על הסביבה, יישום אורח חיים  מקיים ופעילות תלמידים המקדמת שינוי בתודעה וביחס הקהילה לסביבה. בעיר שבעה בתי ספר ירוקים. שניים מהם, דליות וארזים, ירוקים מתמידים. בשנת 2020 ארבעה גני ילדים נוספים נכנסו להליך הסמכה של גן ירוק וירוק עד. בנוסף לאלו, ברוב בתי הספר פועלות הנהגות ירוקות של קבוצות תלמידים המובלות על ידי מורים מתוך בתי הספר. התלמידים לומדים על בעיות סביבתיות ומובילים פעולות בית ספריות כגון הסברה לכיתות, פעולות ניקיון ועוד. בבתי החינוך הדסים ודליות מתקיימת שעה שבועית במערכת – שעת קיימות לכל שכבות הגיל. עיריית יקנעם מקדמת גם את תחום הגינות הקהילתיות, וגינה קהילתית קיימת בשכונת גבעת אלונים וזו מופעלת ע”י כ- 40 משפחות. בגינה מתבצעת מדי שבוע פעילות קהילתית-חקלאית. בנוסף לכל אלו, ביקנעם שמים דגש על שמירה על היערות. מדיניות העירייה והעומד בראשה רואה ביער הקהילתי נכס שיש לשמור ולטפח. ליער הקהילתי ערכים סביבתיים, חברתיים, חינוכיים וכלכליים, ואלו מקרבים את האדם העירוני לטבע ולמורשת המקומית ומעודדים אותו להזדהות עם שימורם. התושבים נהנים מחלקת יער נגישה וזמינה, מטבע ליד הבית, ועוד. בנוסף, היער הוא מקום אידיאלי לפעילות חברתית וחינוכית, לקיום אירועים קהילתיים בחיק הטבע ועוד.

בנוסף לקריטריונים אלו נבחנה העירייה על קריטריונים נוספים כמו: ניהול עירוני בר קיימא, התייעלות אנרגטית, מיחזור והפרדת פסולת, תחבורה ציבורית, שימוש יעיל במים ועוד.

תחרות הרשות הירוקה התקיימה השנה בפעם העשירית. במסגרת התחרות הוכתרו על ידי ועדה ציבורית 10 רשויות שהוכיחו כי הן משקיעות מאמצים ייחודים בתחומי איכות הסביבה. עיריית יקנעם קיבלה את האות בפעם הרביעית, ובפעם השנייה ברציפות.

ראש העיר, מר סימון אלפסי:

“יקנעם עיר ירוקה בפעם הרביעית ושוב אחת מעשר הערים הכי ירוקות במדינה כולה וזה מרגש מאוד. ביקנעם השמירה על הירוק היא חזון ולפיו אנו מחנכים את דורות העתיד. לשמירה על הירוק יש חשיבות עצומה גם כעת, וגם עבור הדורות הבאים, וכפועל יוצא מכך אנו מחנכים מהגיל הרך לשמירה על הטבע והסביבה. התעודה היא הוכחה נוספת לשמירתנו על הירוק ועל שטחים ירוקים והוכחה שאנו עושים זאת מצוין. תודה למנהלת המחלקה לאיכות הסביבה לשעבר, ד”ר אנה הלס, למנהל שהחליף אותה, גיא הלדן, לעובדי המחלקה ולכל עובדי הרשות על תרומתם הרבה. תודה לתושבים שהם הכח המניע. כולנו יחד נמשיך להציב את יקנעם בשורה הראשונה של הערים הירוקות המובילות בארץ”.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *