חדשות  הדפס

תמא 38
תכנית תמא 38, הערכות לרעידת אדמה של מבנים וחיזוק מבנים. עובדי עיריית יקנעם עברו סדנת היערכות לרעידת אדמה לאור ההערכות של משרדי ממשלה רבים שרעידת אדמה בישראל היא רק עניין של זמן.

תמא 38
תכנית תמא 38 זו תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבני מגורים ומבנים אחרים מתוך צורך להערך לקראת רעידת אדמה צפוייה בישראל.
תמא 38 הינה מיסודה של ממשלת ישראל שנועדה לעודד בעלי בתים משותפים לחזק ולשפץ את בית המגורים המשותף - וזאת ללא תשלום מצד בעלי הבתים.
הקבלן שמשפץ בדרך כלל נוטל על עצמו את כל הוצאות והעלויות של הביצוע והחיזוק,
ובתמורה הוא בונה קומה נוספת על הגג ובה מספר דירות - והן יהיו בבעלותו.
הקבלן מרוויח, בעלי הבתים ששופצו מרוויחים גם בדרך כלל מעלי, לובי משופץ, לעיתים חניה ועוד גם מגורים בבית בטוח ועמיד כנגד רעידת אדמה.


עובדי עיריית יקנעם עברו סדנת היערכות לרעידת אדמה
לאור ההערכות של משרדי ממשלה רבים שרעידת אדמה בישראל היא רק עניין של זמן, ולאור רעידות האדמה שמתקיימות במקומות שונים בעולם כולו, עובדי עיריית יקנעם בעלי תפקידים מוגדרים השתתפו בסדנת היערכות לרעידת אדמה ולמדו כיצד להתגונן ולהגן על עצמם, על משפחתם, ומתוקף תפקידם הציבורי גם על תושבי האזור בו הם גרים. 
רעידת אדמה אינה רק גזירה משמיים והכנה מוקדמת עשויה להציל חיים. במהלך יום הסדנא צפו העובדים במצגת שכללה טיפים רבים.  ראשית כל חשוב מאוד בכל משפחה לדבר על האפשרות להתרחשות רעידת אדמה ושכל המשפחה תתרגל בביתה דרכי מילוט, תוודא שחפצים לא חוסמים דרכי יציאה ועוד. בנוסף לכך, ישנה חשיבות עצומה שכל בני הבית ידעו היכן נמצא לוח החשמל ומתג הגז הראשי כדי שיוכלו לנתקם בשעת הצורך. דבר נוסף הוא שיש להכין תיק אישי שיונח במקום קבוע מבעוד מועד ויכלול בין היתר: כסף מזומן, מסמכים אישיים, טרנזיסטור עם בטריות, תחבושות אישיות ועוד. באותו החדר חשוב שיהיו בקבוקי מים מינרלים ואוכל לימים הראשונים. בנוסף לאלו, חשוב מאוד  לייחס חשיבות לרעש המשנה שכן הוא עשוי להיות סמן מקדים לבאות.
מההנחיות שניתנו למשתתפים עולה שחשוב להקים צוותי חירום שכונתיים ושלכל אחד יהיה תפקיד מוגדר. עקרונות מנחים חשובים שנלמדו הם שאין להשאיר אדם ללא תפקיד, שאם כן הוא עשוי ללכת לאיבוד, שיש לנצל להפקת תועלת את כל אותם אלו שלא נפגעו, ועוד.
ההוראות בשעת רעידת אדמה הן שמי שנמצא בתוך הבית ויכול לצאת שייצא. מי שגר בקומה גבוהה שייכנס לממד או לחדר מדרגות, ואם לא אז יש לתפוס מחסה מתחת לרהיט כבד.
אחת ההנחות ברעידת אדמה היא שצוות הצלה לא מגיע מהר ולכן יש לפעול לחילוץ עצמי. 1% בלבד מנפגעי הרעש מחולצים ע"י אנשי מקצוע, וכל השאר מחולצים חילוץ עצמי (37%), חילוץ בעזרת קרובי משפחה (34%) וחילוץ בעזרת שכנים (28%), מה שאומר שמי שנותן את המענה הראשוני אלו הם אותם אנשים שגרים במקום ולהכשרתם יש חשיבות עליונה ומכרעת.
ראש העיר, מר סימון אלפסי:
"לאור גל רעידות האדמה שפוקד את העולם כולו לסדנא הזו יש חשיבות רבה שכן הסבירות להתרחשות רעידת אדמה בישראל היא גבוהה. עובדי העירייה מתוקף תפקידם אינם רק אנשים פרטיים, אלא אחראיים גם על ביטחון התושבים ברגעי משבר.העובדים הם דמויות מוכרות ביישוב והם יידעו לנווט ולקחת פיקוד בשעת צרה שהלוואי שלא תגיע, אבל מחובתנו להיות מוכנים לכל תרחיש."
מדריך מד"א ומרצה הסדנא, מר טל רוזן:
"במסגרת ההיערכות לרעידת אדמה מד"א מעביר סדנאות מוכנות ללא תשלום ברשויות המקומיות. ניסיון שנצבר בעולם כולו מוכיח שהיערכות מתאימה והתנהגות נכונה בעת רעש באדמה יצמצמו את מספר הנפגעים ויפחיתו את הנזק לרכוש. בשעות הראשונות של הרעש כל אחד דואג למשפחתו אולם בהמשך העובדים הללו יתנו מענה ויובילו את שאר התושבים עד להגעת העזרה."
2011-03-02