חדשות  הדפס

ספריית יקנעם - ילדי הספר
תכנית - קרוב הילד לעולם הספר והספרייה - בשיתוף עיריית יקנעם והספרייה העירונית, ובפיקוח משרד החינוך יצאה בימים אלו לדרך, והיא כוללת בתוכה עשרה גני חובה שהם הרוב המוחלט של גני החובה ביישוב.

ספריית יקנעם וילדי הספר
תכנית "קרוב הילד לעולם הספר והספרייה" בשיתוף עיריית יקנעם והספרייה העירונית, ובפיקוח משרד החינוך יצאה בימים אלו לדרך, והיא כוללת בתוכה עשרה גני חובה שהם הרוב המוחלט של גני החובה ביישוב. התכנית מופעלת זו השנה השנייה ברציפות ולאור הצלחתה היא הורחבה  השנה לאחר ששנה שעברה השתתפו בה 6 גני חובה בלבד, ובעתיד היא עושיה לכלול את כל גני החובה ביישוב. התכנית כוללת 3 שלבים ובמסגרתה כל גן מקבל עשרה ספרים מרשימת "מצעד הספרים" שהיא רשימת ספרים מומלצים שמפרסם משרד החינוך כל שנה. בשלב הראשון מגיעים ילדי הגן למפגש בספרייה עם מספר סיפורים ובמהלכו הם גם לומדים להכיר את הספרייה. השלב השני כולל מפגש של ילד עם הורה מלווה ביום שישי בבוקר עם מספר סיפורים, ובשלב השלישי יתקיים מפגש חוויתי בגן שיושתת על ספר לפי בחירת הגננת. 
השבוע במסגרת השלב הראשון הגיעו חלק מגני החובה, כל אחד בתורו לספרייה למפגש בן שעה וחצי עם צוות הספרייה, ועם מספר סיפורים ושחקנית שהתלוו אליהם במשך כל שהותם במקום. בתחילת המפגש קיבלו הילדים הסבר הומוריסטי מפי מספר הסיפורים והשחקנית על הספרייה וחשיבותה, ולמדו כיצד ניתן למצוא ספרים בספרייה הגדולה. לאחר מכן ערכו הילדים סיור מקיף בספרייה במהלכו הראו להם כיצד ניתן למצוא ספר כזה או אחר בעזרת המחשב. אחרי  שנבחר הספר לחיפוש, ובעזרת המחשב נמצא גם מיקומו, כונסו כל הילדים לשעת סיפור במהלכה שמעו פרטים על הספר, המבנה שלו, ומה כולל עמוד הכריכה וגב הספר. במטרה לעניין את הילדים הקריא להם מספר הסיפורים את הספר הנבחר, "יער המכשפות", כאשר הוא נעזר בשחקנית אשר משתמשת בעזרים שונים כדי להמחיש לילדים את הסיפור ולגרום להם "לחוש" את הדמויות. הילדים מצידם ישבו מרותקים ומסוקרנים והיו פעילים לאורך כל היום. עם סיום קריאת הסיפור, חולקו הילדים ל-3 קבוצות כאשר כל קבוצה הייתה אחראית להצגת חלק מסוים בהצגה כוללת של הסיפור. לאחר שכל קבוצה למדה את חלקה, התכנסו כל הקבוצות  והציגו הצגה מלאה של הסיפור כולו. לאחר סיום ההצגה התקיימה שיחת סיכום בה סיפרו הילדים על חוויותיהם ועל כך שהיום הזה תרם להם המון.
מעבר לקרוב הילדים לספר ולספרייה הילדים גם קיבלו מידע על פעילות הספרייה, אזורי הלימוד בה, ספרים שניתן להשאיל וספרים שאסור, ספרים בשפות שונות ועוד.
ראש העיר מר סימון אלפסי:
"פרויקט "קרוב הילד לעולם הספר" הוכיח את עצמו בשנה שעברה והשנה הוא הורחב לעוד גני ילדים ביישוב, ובעתיד נדאג להרחיב אותו לכל גני החובה בעיר. מדובר בפרויקט מוצלח מאוד ובזכותו הילדים מתחברים לספר, לספרייה ולחוויית הקריאה, והם נחשפים למגוון רחב ועצום של ספרים ובכך מרחיבים את האופקים שלהם. העובדה שהילדים מכירים טוב את הספרייה גורמת לכך שבהנאתם הם גם סוחפים את שאר בני ביתם, וכך כולם יוצאים נשכרים."
מנהלת ספריית יקנעם, גב' מריאנה סולומון:
"אני מלאת הערכה לילדים ולאינטליגנציה שלהם. עם כל הכבוד למולטימדיה ולפיתוחי הטכנולוגיה ספר היה ונשאר הכלי המדויק ביותר לנתינת מידע מדויק. הפרויקט הנ"ל הוא חשוב מאוד וככל שמתחילים אותו מוקדם יותר הוא טוב יותר."


2011-01-24