חדשות  הדפס

יקנעם העיר הירוקה
העיר הירוקה יקנעם תשתתף בפרויקט "תג הסביבה" של המשרד להגנת הסביבה והשלטון המקומי נושא ההגנה על הסביבה ממשיך לתפוס מקום מרכזי ביקנעם ובפעילויות העירייה.

יקנעם העיר הירוקה:
העיר הירוקה יקנעם תשתתף בפרויקט "תג הסביבה" של המשרד להגנת הסביבה והשלטון המקומי
נושא ההגנה על הסביבה ממשיך לתפוס מקום מרכזי ביקנעם ובפעילויות העירייה, וזאת על פי מדיניותו הישירה והבלתי מתפשרת של ראש העיר, סימון אלפסי בעניין.
עיריית יקנעם מקדמת פרויקטים רבים לשמירה על איכות הסביבה. בעיר מקודמים פרויקטים למחזור וחיסכון, ולאחרונה נבחרה יקנעם להצטרף לתכנית "תג הסביבה" של המשרד להגנת הסביבה והשלטון המקומי. "תג הסביבה" הינה תכנית ייעודית לרשויות שעיקרה הוא ייעול משק החשמל, המים והפסולת במטרה להביא לחיסכון כלכלי ולשימור משאבים. בשלב הראשון של התכנית תוכלנה להשתתף 20 רשויות בלבד.
תכנית "תג סביבה" מתמקדת בהיבטים שעליהן יש לרשות המקומית אחריות תפעולית ישירה ואלו נמצאים בשליטתה כגון: ניהול פסולת, צריכת חשמל ומים במבני ציבור ובמתקני הרשות ועוד. התכנית מציעה פעולות לשימוש מושכל ולצריכה חסכונית של משאבים, הצעות לשינוי דפוסי התנהגות, ושילוב רכיבים ומערכות טכנולוגיים לייעול תפקוד המערכות הקיימות. התכנית מספקת מודל ממוחשב קל לתפעול כך שניתן יהיה לזהות בקלות מוקדים עם פוטנציאל התייעלות גבוה.
בבסיס התכנית יכללו 3 פרמטרים מרכזיים: חשמל, מים ופסולת. התכנית תספק כלים ופתרונות על מנת לנהל ביעילות את המשקים בשלושת הפרמטרים הנ"ל, וכך באמצעות שינויים התנהגותיים (חינוך לחיסכון, הדרכות וסדנאות, התקנת תקנות), הן בפעולות הפרט, והן כתוצאה מפתרונות הנדסיים וטכנולוגיים (התנסות בטכנולוגיות חדישות), ניתן יהיה לחסוך משאבים אדירים וכספים רבים. כך למשל, באמצעות שימוש נכון ויעיל במקורות החשמל, וחינוך עובדי הרשות לחיסכון, ניתן יהיה לחסוך חשמל רב, וזאת מבלי לפגוע כלל באיכות ובכמות הדרושה. על פי אותו הרעיון ניתן יהיה לפעול ולנהל ביעילות את משק הפסולת העירוני ולהרחיב את היקפי המחזור, וזאת על ידי עידוד להפרדת פסולת לשני זרמים: יבש ורטוב. התכנית גם נותנת את הדעת לעניין המשבר החמור בו נתון משק המים, ובזכות פעילויות מגוונות כגון: התקנת אביזרים חוסכי מים במבני ציבור ובמשרדי הרשות, שתילת צמחייה חסכונית במים, שדרוג מערכות ההשקיה של שטחי הגינון הציבורי למערכות מודרניות, מדויקות וחסכוניות, חינוך והסברה ועוד, ניתן יהיה לחסוך בצריכת המים, וכפועל יוצא מכך גם בצריכת אנרגיה. התוצאות לכל אלו יהיו שימוש מופחת, לעיתים של עשרות אחוזים מהמצב הראשון, ופירוש הדבר הוא חיסכון אדיר של משאבים וכספים.
לדברי ראש העיר אלפסי:
"יקנעם היא עיר ירוקה לכל דבר ובעיר מקודמים פרויקטים רבים ומגוונים לטובת הסביבה כולה. משאבים הם דבר יקר ויש לפעול באופן מושכל על מנת לנצלם ביעילות ובחיסכון. שימוש נכון באנרגית החשמל, במים וטיפול במשק הפסולת יכולים לחסוך כספים משמעותיים אותם ניתן יהיה להשקיע בחינוך, ברווחה, בתרבות, בספורט ובקידום פרויקטים למען תושבי העיר. עלינו לפעול בחוכמה ובתבונה ולדעת היערך בהתאם. כך למשל, יש להבין שמדינת ישראל היא מדינת קיץ שמדי פעם יורד בה גשם ולכן אין להיות מופתעים כל שנה מירידה בכמות המשקעים, אלא לפעול, לעודד ולחנך לחיסכון במים שהוא צו השעה. על פי הבסיס הזה יש לחסוך גם באנרגיות אחרות. כך נשמור טוב יותר על כדור הארץ ונחסוך במשאבים וכספים רבים, ואלו יושקעו במגוון פרויקטים ותחומים לתושבת כלל תושבי העיר".


2011-01-04