חדשות  הדפס

קורס הכנה לצהל ביקנעם
פרויקט מיוחד, - קורס הכנה לצה ל -, ביוזמת עיריית יקנעם והאגף לשירותים חברתיים בעירייה ובמימון האגף לשירותים חברתיים במשרד הרווחה נחל הצלחה ענקית ועזר להביא לגיוסם לצה ל של נערים רבים ממשתתפי הפרויקט.

קורס הכנה לצהל ביקנעם
פרויקט מיוחד, "קורס הכנה לצה"ל", ביוזמת עיריית יקנעם והאגף לשירותים חברתיים בעירייה ובמימון האגף לשירותים חברתיים במשרד הרווחה נחל הצלחה ענקית ועזר להביא לגיוסם לצה"ל של נערים רבים ממשתתפי הפרויקט. בפרויקט השתתפו 16 נערים אתיופים וותיקים ישראלים בגילאי 18-17.
לפרויקט מתקבלים נערים ממשפחות עם בעיות, ומטרתו  היא לתת לנערים הללו אשר נמצאים בסכנת נשירה ממסגרות פורמאליות, והחווים קשיים שונים, מענה אפקטיבי חינוכי ומסגרת מכילה  על ידי פעילות של הכנה מצוינת לשירות הצבאי.
הפרויקט מתקיים  במועדונית "בית הנוער" וכולל פעילויות שונות ומגוונות. במשך חצי שנה לומדים הנערים כיצד לקבל תכנים שונים של מנהיגות ואחריות, ורוכשים מיומנויות של  אכפתיות, הובלה, עזרה לזולת, גילוי כוחות, העצמה אישית, עזרה הדדית, תמיכה ועוד.
הפרויקט הייחודי הינו קורס ובו תכנית מלאה  של  סיורים, פעילות אתגרית, הרצאות, סדנאות, עבודה על תכנים ומסע הישרדות. הקורס מתקיים במשך  חצי שנה  במהלכה התקיימה פעילות שבועית קבועה במשך 3 שעות רצופות.
במהלך הקורס  יוצאים הנערים גם למסע הישרדות בן 4 ימים, קרי מפגש שטח מרתק בו הם לומדים מיומנויות שטח. הטופוגרפיה של המסלול נקבעה כך שתהווה את התשתית לתוכן הפעילות. המסע מתחיל  מנקודת גובה גבוהה במיוחד ובו המשתתפים מתארים מה זה עבורם להצליח ולהיות במקום "גבוה" ומהי הצלחה בשבילם, ולאחר מכן הם מקבלים משימות ובהן לומדים להתמודד עם "כישלון" ו "מקום נמוך", במטרה ללמוד איך  מתרוממים  ומשנים הרגלים כדי להצליח יותר. המסע מתבצע באופן מרתוני של יום ולילה.
בעקבות התכנית  ופעילות מחלקת הרווחה, עלה הרצון אצל הנערים להתגייס לצבא כאשר תפיסת עולמם משתנה לגמרי, והדבר מתבטא בעלייה משמעותית במוטיבציה, והפחתה משמעותית של תחושת ההתנגדות והניכור כנגד הקהילה.
 90% מהנערים המשתפים ממשיכים בלימודים פורמאליים בצורה עקבית טובה ויציבה, או שמשובצים בעבודה סדירה ועקבית בשילוב לימודים.  הפעילות הזו מחזקת את דימוים העצמי של הנערים, מחשלת את יכולתם האישיות מלמדת אותם לעמוד בדרישות מבעלי סמכות ומגבשת אותם להיות כקבוצה ולהגיע להישגים, וכל זאת בסיוע של צוות מיומן ומכיל.
בסיום קורס ההכנה מתגייסים 90-95% מהנערים לצה"ל, כאשר חלקם בוחרים לשרת ביחידות קרביות והשאר פונים למסלול של שירות לאומי. בנוסף לכך, תוך שנה  הנערים שהשתתפו בפרויקט יוזמים ומיישמים פרויקט חברתי שנקבע עמם למען הקהילה.
בעקבות הצלחת הפרויקט הוחלט בעיריית יקנעם שהפרויקט יהיה מחזורי ומייד לאחר החגים תתגבש קבוצה חדשה.
ראש העיר מר סימון אלפסי:
"גיוס לצה"ל הינו אחד מאני היסוד שלנו כעם וכחברה. חשוב מאוד שהנוער המצוין שלנו יתגייס לצבא ויתרום ככל יכולתו. לא בכדי יקנעם מתהדרת באחוזי גיוס גבוהים לצה"ל. הצלחת הפרויקט מוכיחה שאין גבול למה שניתן להשיג בעבודה קשה. הנערים הללו  הוכיחו מוטיבציה ובגרות ענקית. נמשיך להפעיל את הפרויקט גם בשנה הקרובה וגם בשנים שלאחריה".
עובד סוציאלי נוער במחלקת הרווחה בעיריית יקנעם, גרי בכר:
"הפרויקט סייע לרבים מהמשתתפים בו להתגייס לצה"ל. הפרויקט הזה הוא הצלחה גדולה ואני מודע לראש העיר ולמנהלת מחלקת הרווחה  שאפשרו, דחפו וסייעו וללא תמיכתם לא היינו מגיעים לתוצאות הללו". 


 


2010-09-20