חדשות  הדפס

ראש עיריית יקנעם סימון אלפסי בקורס מפקדי בתי סוהר
חניכי קורס מפקדי בתי סוהר של שירות בתי הסוהר שמכשירים קצינים בכירים לתפקיד מפקד בית סוהר ביקרו לאחרונה ביקנעם והתארחו בעירייה במטרה ללמוד את מודל הניהול והפיתוח העירוני.


ראש עיריית יקנעם סימון אלפסי בקורס מפקדי בתי סוהר:
"גאוות היחידה שנבנתה ביקנעם היא המקור לשגשוגה של העיר"
חניכי קורס מפקדי בתי סוהר של שירות בתי הסוהר שמכשירים קצינים בכירים לתפקיד מפקד בית סוהר ביקרו לאחרונה ביקנעם והתארחו בעירייה במטרה ללמוד את מודל הניהול והפיתוח העירוני. הקורס אשר מתקיים שנה שלישית בחר לערוך את הסיור המסכם כאן בעיר, ולשמוע מפי ראש העיר על ניהולה של העיר ומיצובה כעיר מתקדמת באזור, על הפיתוח הרב המושקע בעיר, ועל האתגרים והדילמות המרכזיות בפניהן הוא ניצב.
במהלך הביקור קיבלו החניכים סקירה רחבה מראש העיר, סימון אלפסי על המהפך שעברה יקנעם מראשית דרכה ועד הפיכתה לעיר ממותגת ומובילה. ראש העיר סיפר לחניכים שביקנעם בראשית דרכה גרו בפחונים ובאוהלים והעיר נבנתה על גלי העליות. ראש העיר סיפר לחניכים שבעבר לכל עיר היה את המפעל היחידי שלה, וביקנעם זה היה סולתם שהעסיק 90% מתושבי היישוב, ומערכת החינוך המקומית הייתה בנויה כך שהכשירה את התלמידים לעבודה ספציפית במפעל. אלפסי הסביר לחניכים שמראשית דרכו האמין ביישוב ובפוטנציאל הגלום בו, שהחליט לבנות את היישוב בצורה אחרת, ושהסתמך על 3 נושאים חשובים: חינוך, תעשייה נקייה ובנייה איכותית. "אני מאמין בשינוי ארוך טווח ולא איש של גזירת סרטים. עשיתי פה הכל באמונה ובהשקעה" אמר בדבריו, וסיפר על ההשקעה הרבה של העירייה בחינוך החל מגיל הרך, וכן על הקמת פארק התעשייה בעיר. ראש העיר סיפר איך  התחיל לקלוט עלייה עם 4 משפחות שהביא אישית מאשדוד, ושבניגוד לכל התחזיות שניבאו שיקנעם תהיה "פיל לבן" הוא לא הפסיק להאמין לרגע בדרכו, הגיעה לסיכומים עם משרד השיכון, ועד 1993 יקנעם הכפילה את כמות האוכלוסייה בה כאשר בדרך היא מרחיבה כל הזמן את שטחי השיפוט שלה.
ראש העיר הסביר לחניכים כי ניהל את העיר כמו שמנהלים חברה. המודל שלו היה כזה שבמשך עשרות שנים הוא לא העסיק סגנים, יועצים, עוזרים ונהג ובכך חסך כספי ציבור רבים ליישוב. בנוסף לכך הוא לקח הלוואות ל-15 שנים, והיום העיר היא שם דבר בקנה מידה ארצי. המשתתפים שמעו מפי ראש הערי על המודל החינוכי שבנה כאן, ולפיו יש המון תכניות כדי שכל תלמיד יוכל למצוא את מקומו ולא ינשור מהלימודים. בתעשייה סיפר ראש העיר שיש בפארק 120 חברות היי טק שמעסיקות עובדים מחיפה ועד רעננה ומגלגלות מחזור של 2 מיליארד דולר. ראש העיר הדגיש את החשיבות בשמירה על היישוב כיישוב ירוק כאשר בתוך העיר 40% מהשטח בנוי והשאר ירוק.
החניכים התפעלו רבות מהתכנית להקמת קריית חינוך בעיר שתיתן מענה לכל ילד מגיל 3 ועד לסיום לימודיו התיכוניים, וכן ממודל חינוך חינם לגילאי 5-3 שהנהיג ראש העיר.
חניכי הקורס דיברו רבות על יקנעם כעיר לתפארת ואחד החניכים, שלמה לוי מ"בת שלמה" אמר שתושבי יישובו מגיעים לפארקים ולחוגים ביקנעם, ושהעיר היא מודל להערכה.
חניך אחר, תושב דלית אל כרמל העניק לראש העיר שי ממשתתפי הקורס וקרא לו לבוא ליישובו ולהפוך אותו למה שהפך את יקנעם.
החניכים גם זכו לצפות במצגת אודות התפתחותה של העיר שהוכנה על ידי מהנדס העירייה.
ראש העיר יקנעם, מר סימון אלפסי:
"מנהיג צריך להיות יצירתי ובעל אומץ מחושב. אני פועל שנים מתוך אמונה בחזון שלי. ברגע שמאמינים במשהו באמת הולכים איתו עד הסוף ואז הדבר משפיע גם על היזם, הקבלן, המשקיע, ולמעשה על כל מי שמסביבך. אני מאמין שמה שלא צומח צונח".
מפקד הקורס, מר יוסי בק:
"בקורס יש פרק שעוסק במנהיגות וחזון ובחרנו לבוא ליקנעם כדי לראות ולשמוע הלכה למעשה ראש עיר שהוא בעל חזון, מנהיג ומעצב שהצליח לסחוף אחריו את רשויות המדינה, וגם את התושבים למימוש חזונו. מה שראינו כאן זה דבר אדיר שנותן לנו השראה. בקורס יש הרבה דיבורים, ביקנעם יש מעשים.


2010-08-18