חדשות  הדפס

טיול באזור יקנעם
טיול של שבת באזור יקנעם, בשמורת נחל השופט. קירבתה של העיר לאזור העמקים המאופיין בריבויי צמחייה ירוקה ולא מעט נחלים ופלגי מים בפנינות טבע ושמורות מקסימות מוביל מובילים אותנו לטייל באזור והפעם נתחיל עם נחל השופט, או יותר נכון עם שמורת נחל השופט. המסלול מתאים מאוד לכל הגילאים ובכללת גם מי שאינו מטיב לכת ובמקום ישנם מסלולים - גם סלולים - אשר בנקל ניתן לטייל בהם גם עם עגלת תינוקות ולאורכו נקודות תצפית בנויות עץ עם ספסלי ישיבה נוחים בכל אורך המסלול של הטיול. שימו לב כי השיטוט בשמורה הינו חינם אין כסף למרות שבארצנו בכל פלג מים מציבים שומר עם דרישה לתשלום עבור הכניסה.

טיול של שבת באזור יקנעם, בשמורת נחל השופט.


טיול באזור יקנעם


קירבתה של העיר לאזור העמקים המאופיין בריבויי צמחייה ירוקה ולא מעט נחלים ופלגי מים בפנינות טבע ושמורות מקסימות מוביל מובילים אותנו לטייל באזור והפעם נתחיל עם נחל השופט, או יותר נכון עם שמורת נחל השופט. מסלול טיולים : המסלול מתאים מאוד לכל הגילאים ובכללת גם מי שאינו מטיב לכת ובמקום ישנם מסלולים - גם סלולים  - אשר בנקל ניתן לטייל בהם גם עם עגלת תינוקות ולאורכו נקודות תצפית בנויות עץ עם ספסלי ישיבה נוחים בכל אורך המסלול של הטיול. שימו לב כי השיטוט בשמורה הינו חינם אין כסף למרות שבארצנו בכל פלג מים מציבים שומר עם דרישה לתשלום עבור הכניסה. 


הגעה למסלול הטיול - הגישה הנוחה ביותר הינה דרך המושבה יקנעם ותזכרו טוב מאוד שהיא משופעת בכבישים פנימיים המובילים לבתי המגורים ולא מעט מטיילים מגיעים בסופו של הכביש לדרך ללא מוצא. על כן עדיף להגיע למקום בו גדר הגבול של קיבוץ שמרת הזורע גובלת במושבה. הכניסה למקום חסומה משעות הבוקר ועד הערב לרכבים פרטיים - וטוב שכך. זהו טיול רגע ומלא נינוחות להבדיל מאשר טיולי טרקטורונים רווי אנדרנלין, משום שהכביש המוביל ישירות לשמורה צחר מלהכיל שני רכבים במקביל או שנוסעים אחד מול השני והצפיפות רבה. משער הכניסה פוסעים ברגל מהלך הליכה של כ - 20 דקות כאשר מימינכם רכב הכרמל המתנשא אל על  ומשמאלכם גדר הקיבוץ. השביל מוביל ישירות אל עין חרשת - מעיין אמי - זהו מעיין יחסית גדול הנובע מ-3 מקורות ובמקום ישנם נקבות חצובות בסלע היוצרות בריכות קטנות. האבן למדרך מאוד חלקלקה ויש להיזהר בעת הטיול במעיין.  מקור השם עין חרשת בספר שמואל ב פרק כב 12 , - חרשת מים עבי שחקים - כשם שמקובצים המים בעב הענן בשמיים, כך מקבצות כאן, הנקבות של המעיין את המים לבריכה מרכזית. מי המעיין נובעים ממערכת נקבות החצובות בסלע. הנקבה הארוכה חצובה לאורך של 27 מטר. בשל יופיו של המעיין הועלתה השערה כי שימש למטרות פולחן. בגג הסלע של הברכיה חצובה תעלה שנועדה לעצור זרימת סחף אל בריכת המים. השם : מעיין אמי - הוא לזכרו של אמנון בר נר בן קיבוץ הזורע שנפל בעת מילויי תפקידו. במקום ישנה גם טחנת קמח ישנה אשר הופעלה בכוח המים הזורמים בנחל וממולה מעבר לנחל נמצאת מערה גדולה אשר הילדים ישמחו לבקר בה כאטרקצייה נוספת. ניתן לשלב טיול הליכה רגלי לאורך הנחל המוביל בואכה עד גבול הקיבוץ או לפנות לכיוון מערב לאורך התוואי ולהתרשם מהצמחייה הירוקה העבותה ומיני מפלים לאורכו של הנחל.


 ועוד כמה תמונות מהטיול להתרשמות :
 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


  


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


  


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


  


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


  


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


2010-05-16