חדשות  הדפס

גדעון סער - חוות הגז ביקנעם
שר הפנים גדעון סער בביקור וסיור ביקנעם. חוות הזג ביקנעם - כמוביל המאבק לא ייתן שתקום חוות גז בחגית. מנהלת מינהל התכנון במשרד הפנים אמרה בהקשר הזה שבודקים את כל ההשלכות על הקמת חווה בחגית ובעמק חפר ותתקבל החלטה.

"השר :אקיים פגישת עבודה בנושא חוות הגז. יקנעם היא מקום מיוחד וסיפור הצלחה. פה יש תוצאות. יש כאן איתנות כלכלית, מערכת חינוך טובה ואיכות חיים טובה מאוד"
שר הפנים, ח"כ גדעון סער מלווה במנכ"ל משרדו יגאל צרפתי, בראש מינהל התכנון בינת שוורץ ובבכירי משרד הפנים הגיע לביקור וסיור ביקנעם ונפגש עם ראש העיר סימון אלפסי.
בראשית הביקור נפגש השר עם רה"ע לישיבה בארבע עיניים, ולאחר מכן התקיימה ישיבת עבודה בהשתתפות חברי מועצת העיר ובכירי העירייה ומשרד הפנים. במהלך הישיבה קיבל השר סקירה מראש העיר על יקנעם ושמע בין היתר שמדובר בעיר צעירה, מובילה ושגדלה ושומרת על הקהילתיות והמשפחתיות. השר שידוע שהחינוך קרוב מאוד ללבו שמח לשמוע מראש העיר על הישגי מערכת החינוך היישובית שבגינן הוא עצמו העניק לה את פרס החינוך הארצי בשנה האחרונה, ושביקנעם יש השקעה עצומה בחינוך שכוללת 48% מהתקציב העירוני וכ- 11,500 ₪ בכל תלמיד, ובעיר מאות סטודנטים. השר שמע גם על הצטיינותה של המערכת שמובילה להצטיינות התיכון המקומי עם 100% גיוס לצה"ל וגיוס רב לשירות איכותי. ראש העיר סיפר לשר על פארקי התעשייה ביישוב ועל היותה של יקנעם עיר ירוקה עם איכות חיים גבוהה, ושיקנעם זוכה כל שנה בפרס לניהול תקין ומוכרזת כרשות איתנה ושמדובר בעיר אטרקטיבית ומבוקשת שמהווה מודל ודוגמא.
לאחר הסקירה צפה השר במצגת  אודות התפתחות העיר ושמע ממהנדסת העיר  על הפרויקטים שמובלים ביישוב שמטרתם להרחיב את נושאי הפנאי ואיכות החיים לטובת הקהילה. השר שמע בין היתר על בניית שבילי אופניים, השקעה בבניית מבני ציבור, פעילות ענפה להתחדשות עירונית וחידוש השכונות הוותיקות, הרחבה וחיזוק מרכזי התעסוקה כשהכל נעשה תוך שמירה על הטבע והסביבה.
במהלך הפגישה ביקש ראש העיר מהשר להעלות מספר נושאים חשובים כגון: מענקי איזון, תקציבי פיתוח, נושא היטלי השבחה, מושבת יקנעם ובעיית חוות הגז בחגית. בנושא מענקי האיזון אמר ראש העיר לשר שביקנעם לא מעלים את הארנונה כדי להקל על התושבים ועקב כך במשרד הפנים מקזזים להם את ההפרש ממענקי האיזון. בנושא תקציבי הפיתוח אמר אלפסי שהעירייה נדרשת למצ'ינג וזה מקשה עליה כאשר הכספים הללו בכלל צריכים לבוא מהמינהל שגובה כספים רבים על מחירי הקרקע ביקנעם. בעניין היטלי ההשבחה אמר רה"ע שהיזמים מקבלים קרקעות ורוכשים זכויות מן המינהל ואח"כ מבקשים הקלות והעירייה מפסידה כך מיליוני שקלים כשנמנע ממנה לגבות היטלי השבחה. בעניין המושבה אמר ראש העיר שאין סיבה שיהיו שני יקנעם ולעיר אין לאן להתרחב בעוד שלמועצה האזורית מגידו יש עשרות אלפי דונמים כולל המושבה שחוסמת את יקנעם מלהתפתח. אלפסי ביקש מהשר להקים ועדה מסודרת שתבחן את נושא שיטחן של ערים שמסביב למועצות. בעניין חוות הגז הדגיש אלפסי חד משמעית שמדובר בהחלטה אומללה ושנעשה כאן דבר שלא יעשה וביקש מהשר לפעול לקיים דיון חוזר  בעניין והדגיש שהוא כמוביל המאבק לא ייתן שתקום חוות גז בחגית. מנהלת מינהל התכנון במשרד הפנים אמרה בהקשר הזה שבודקים את כל ההשלכות על הקמת חווה בחגית ובעמק חפר ותתקבל החלטה. השר הדגיש שהסיסמא "בגז מטפלים בים" נחרטה בזיכרונו וביקש ביקש ממנהלת התכנון לקיים עימו פגישת עבודה בעניין. השר אמר שבסופו של דבר החלטת הקמת החווה תגיע לוועדת שרים והוא ילמד את הנושא עם אנשי המקצוע והם יקבלו החלטות נכונות ומהר. בעניין המושבה ביקש השר מיקנעם להגיש  בקשה לסיפוח השטח ובמשרדו יקימו ועדת חקירה לגבולות. בעניין היטלי ההשבחה הוא ציין שמדובר בבעיה ארצית והוא כבר מטפל בה במסגרת שלב ב' של רפורמת תכנון ובנייה שהוא מקדם ושתיתן מענה לנושא הזה. בעניין מענקי האיזון הדגיש השר שלא מענישים יישוב מצליח ושחלק ממענקי האיזון שנמנעים מיקנעם היא תקבל דרך כספי רזרבת שר. השר קרא לבכירי משרדו לפעול להסמכת הוועדה המקומית ביקנעם כמה שנים קדימה מעבר לשנתיים שכבר נקבעו והדגיש שהוא מאשר גם את בקשת רה"ע להלוואת פיתוח.  לאחר מכן סייר השר בעיר ובשכונותיה, ביקר בקריית החינוך החדשה וערך תצפית על העיר.
ראש העיר, מר סימון אלפסי:
"אני מברך את השר שהגיע ליקנעם והביא עמו בשורות רבות. העובדה שהוא הסכים לבקשתי והורה על קיום דיון עם מנהלת מינהל התכנון במשרדו בעניין הקמת חוות הגז מעודדת מאוד. שמחתי שהשר נענה לבקשתי ויעניק ליקנעם מענק רזרבת שר  בעקבות הקיצוץ במענקי האיזון. השר הבין את האבסורד בפגיעה במענקי האיזון שלנו ובחסימה מלגבות היטלי השבחה מיזמים ואמר שיפעל בעניין. כשר חינוך השר סער העניק לנו את פרס החינוך ואישר את הרחבת גבולות היישוב ואני מודה לו על כך. יקנעם היא עיר מצוינת ואנו נמשיך להצטיין, לקדם ולהוביל כאן עיר למופת".
שר הפנים, ח"כ גדעון סער:
"אני שמח להיות ביקנעם. הביקור הזה הוא אחד מביקורי הראשונים במסגרת תפקידי. יקנעם היא מקום מיוחד בארץ ישראל. יקנעם היא עיר יפה עם אוויר מצוין. יקנעם היא סיפור הצלחה. יקנעם היא לא פריפריה. היא הייתה עיירת פיתוח והיום היא במקום אחר לגמרי. בוססה כאן איתנות כלכלית וזה דבר נדיר לעיר שנמצאת מחוץ לאזור המרכז. אני מכיר את מערכת החינוך ויש פה מערכת טובה ויש תוצאות גם בהישגים וגם בערכים. משרדי ילווה וידחוף אתכם אך גם בלעדינו אתם עומדים על רגליכם בזכות עצמכם. יקנעם היא עיר מצליחה ולא מענישים  יישוב מצליח. אני רואה ליקנעם עתיד טוב".

2013-08-25