חדשות  הדפס

חות הגז חגית - לא ביקנעם !
נגד חוות הגז חגית - ראשי היישובים מגידו, יקנעם, עוספייה ודליית אל כרמל: נצא למאבק בלתי מתפשר בעניין הקמת חוות הגז. חגית לא הייתה מעולם אופציה והיא מחטף של הרגע האחרון. ראש המועצה האזורית מגידו וחבר הוועדה הארצית לתכנון ובנייה חנן ארז: חגית מעולם לא הייתה חלופה, אלא אחת מתוך עשר

ראשי היישובים מגידו, יקנעם, עוספייה ודליית אל כרמל:
"נצא למאבק בלתי מתפשר בעניין הקמת חוות הגז. חגית לא הייתה מעולם אופציה והיא מחטף של הרגע האחרון"
ראש המועצה האזורית מגידו וחבר הוועדה הארצית לתכנון ובנייה חנן ארז: חגית מעולם לא הייתה חלופה, אלא אחת מתוך עשר
המאבק כנגד הקמת מתקן קבלת גז טבעי מהים עולה מדרגה ובדיון שהתקיים במגידו ביוזמת ראש עיריית יקנעם סימון אלפסי ובהשתתפות ראש המועצה האזורית מגידו חנן ארז, ראשי היישובים ווג'יה כיוף מעוספיה וכרמל נסראלדין מדליית אל כרמל, חברת מועצת העיר ויו"ר הוועדה לאיכות הסביבה ביקנעם לאה פדידה, מהנדסת עיריית יקנעם עירית טלמור, היועצת המשפטית של העירייה צביה דולב, מנהל היחידה הסביבתית לירון שפירא, מתאמת המרחב הביוספרי הגר ראובני, והיועץ המשפטי של המועצה האזורית מגידו רביב רוזנברג, הוחלט לפעול בשיתוף פעולה מלא לביטול ההחלטה.
ראש המועצה האזורית מגידו חנן ארז שהוא גם חבר המועצה הארצית לתכנון ובנייה אמר בישיבה שמעולם לא דובר על חגית כחלופה למיקומים אחרים, ואתר חגית עלה רק לאחר שאנשי חוף דור גייסו את חוף הכרמל, זכרון יעקב  ופוריידיס וראש המועצה של חוף הכרמל, כרמל סלע, התקפל מהחלטתו הראשונה.
ראש עיריית יקנעם סימון אלפסי היה נחרץ בהתבטאויותיו ואמר שהעובדה שאתר חגית מעולם לא היה חלופה, אלא עלה בתור אופציה רק בחודש וחצי האחרון היא שערורייה ומחטף שלא נסכים לו ואם יהיה צורך נפנה לבג"צ, וגם מעבר לכך. אלפסי אמר שלא ייתכן שיסתירו דבר כזה במשך 3 שנים ואז במהלך בזק יאשרו אותו בחודש וחצי מבלי להקשיב לראשי היישובים שחיים באזור. ראש העיר הוסיף שהוא ידרוש דיון חוזר בעניין ושכמו ששמעו יישובים כדוגמת זכרון יעקב ופוריידיס שהם רחוקים משמעותית מן האתר הם יישמעו גם את שאר היישובים שרוצים להתבטא. אלפסי הדגיש שיש לבדוק גם  מדוע הוועדה "נעולה" על חגית, הגם שיש חלופות זולות יותר. אלפסי תהה בפני הפורום מדוע לא יידעו את ראשי היישובים ונאמר לו שעקב ריחוקם מהקו אין שום משמעות להקמת החווה כלפיהם.
ראש המועצה המקומית עוספייה, ווג'יה כיוף אמר שהוא מצר על כך שראש המועצה האזורית מגידו בשבתו כחבר בוועדה הארצית לתכנון ובנייה לא עדכן את ראשי היישובים בהחלטה הגם שהיא התקבלה רק לאחרונה. ווג'יה הדגיש שמדובר בדבר מזימתי שאם לא, לא היה עובר לא בחודש וחצי ולא בשנתיים וחצי. ווג'יה הוסיף שחברו כאן יחד אינטרס כלכלי, פוליטי, ואפשרות של פתרון תכנוני קל ואנחנו היינו מחוץ למשחק. כיוף הדגיש שהוא ידע על העניין רק לאחר אישורו ואסור שחגית תקום בתפר שבין שני מרחבים ביוספריים. בדבריו קרא כיוף לצאת בקמפיין תקשורתי ארצי לשינוי ההחלטה. ראש המועצה המקומית דליית אל כרמל, כרמל נסראלדין אמר שהוא ידע מההחלטה רק לפני שלושה שבועות, וכי עלינו להיות חכמים וצודקים. מנהל היחידה הסביבתית לירון שפירא הדגיש שיש להיאבק בכל דרך על מנת למנוע את האתר היבשתי בחגית שהוא פתח להגדלת התשתיות סביב חגית בעתיד, ולכך עלולות להיות משמעויות מרחיקות לכת על האזור. עם זאת, האתר היבשתי לקבלת גז טבעי עליו מדובר אינו מפעל פטרוכימי. נתוני תחנות ניטור האוויר במרחב מוכיחים שאין באזורנו זיהום אויר מאתר "חגית", המתקן עליו מדובר כעת לא צפוי להשפיע לרעה מבחינה זו כך שבנושא איכות האוויר, מצבן של יקנעם, מגידו, עוספייה ודליית אל כרמל ימשיך להיות טוב.
בסיום הישיבה החליטו כל ראשי היישובים לפעול יחד כמקשה אחת ולצאת למאבק בלתי מתפשר בהחלטה. היישובים יפנו למנכ"ל משרד הפנים בדרישה לכנס מחדש את הוועדה לתכנון ובנייה ולאפשר להם להשמיע את דעתם במועצה הארצית. עוד הוחלט שבמגידו יגישו מכתב למנכ"ל משרד הפנים שהוא גם יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה בתביעה להחזיר את הנושא למועצה הארצית ואם הדרישה לא תיענה תהיה פנייה מידית לבג"צ.
יש לציין ולהדגיש כי מהישיבה נעדרו ראשי היישובים מחוף הכרמל, פוריידיס וזכרון יעקב לאחר שהללו אישרו את בואם, אולם הודיעו ביום הפגישה כי לא ישתתפו בה.
ראש עיריית יקנעם מר סימון אלפסי:
"ההחלטה להקים את חוות הגז ב'חגית' היא שערורייתית ונעשה כאן דבר שלא ייעשה. לא ברור לי איך ועדה ארצית שאמורה להיות ניטרלית שומעת חלק מהיישובים ועוד את אלו הרחוקים יותר, וחלק אחר לא. לחוף הכרמל יש אינטרס מובהק שהחווה תקום בחגית בגלל שהחווה גם רחוקה ממנה והם גם ייהנו מהארנונה, אבל אני לא הולך לוותר. מסתבר שהקמת האתר בחגית היא מזימה של החודש וחצי האחרון, ומתברר שוב שיש כאלו שמשיקולים לא ענייניים מנסים לעלות טרמפ על גבם של התושבים שעה שהם מתעוררים קבוע דקה וחצי לפני בחירות ויוצאים במודעת פרסום שבינה לבין המציאות אין דבר וחצי דבר וע"י כך מראים שהם קיימים, ואז חוזרים לתנומתם. אפגש בקרוב גם עם המתכננים שאף הם לא רואים בחגית את החלופה הטובה ביותר, וגם נבדוק איך קרה שלמרות כל ההתנגדויות של גורמים רבים ומשמעותיים בכל זאת הוחלט על חגית. אני מתכוון להילחם כנגד ההחלטה וללכת עד הסוף בעניין הזה."
ראש המועצה האזורית מגידו  מר חנן ארז:
"כחבר המועצה הארצית לתכנון ובנייה ניסיתי בכל דרך לתבוע קיום דיון בחלופות הימיות טרם ההחלטה בדבר חלופות יבשתיות ועמדתי זו נדחתה ע"י 18 חברי המועצה כנגד שישה. לאחר שהסתבר לי בישיבה האחרונה שהתקיימה ב- 1.1.13 שלא נתקיים דיון מקיף במועצה הארצית על החלופה הימית (חלופה 9) אשר מאפשרת טיפול מלא בגז בים ולא ביבשה, אני תובע לחזור ולקיים את הדיון ולא, לא תיוותר לי דרך אלא לפנות לבג"צ."

2013-01-12